Muratec KDS SS25-55BP Double-Sided Stainless Steel Neo Lock, 9.5 ft (25 m), Width 2.2 ft (5.5 m)
★★★★★ 4.5 103 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by payload-x.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Stainless steel; Double-sided scale type; JIS Class 1; Body: ABS resin; Tape measure: All stainless steel and nylon coating; Brake and stopper included; Length: 16.4 ft (5.5 m), Width: 1.0 inches (25 mm)
  • Tape width: 1.0 inch (25 mm)
  • Tape Length: 16.4 ft (5.5 m)
  • Scale specifications: meter
  • Tape Material: Silica coated tape (stainless steel)
  • Spring Material: Stainless steel
  • Case: ABS resin
  • JIS Class 1
  • Double-sided scales
  • With 18.9 inches (455 mm) pitch studs
Color Silver
Model SS2555BP
Lock Type Slide
Brand Name Trusco
Unit Count 1.00 Count
Item Weight 0.3 Kilograms
Part Number SS25-55BP
Blade Length 5.5 Meters
Manufacturer ムラテックケーディーエス(Muratec Kds)
Blade Material Stainless Steel
Case Material Type Acrylonitrile Butadiene Styrene
Measurement Accuracy ±1.5mm/m
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
103 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (85)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)